Otomatik Tünel Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını

Otomatik tünel tipi elektrostatik toz boya fırınları kontinü çalışmalar için tasarlanmıştır. Bu fırınlarda box kutu tipi fırınlar gibi giriş çıkış kapıları yoktur. Kapı yerine hava perdeleri konulmuş olup bu perdelerden aspiratörler vasıtası ile soğuk hava üfletilerek sıcak havanın dışarı çıkması engellenmektedir. Fırın içerisi sürekli 200°C dedir.

Tünel fırınlarda konveyör sürekli hareket halindedir. Malzeme yükleme alanında konveyöre yüklenir, spray hattından geçerken spray nozulları ile malzeme üzerine püskürtülen kimyasallarla yıkama(temizlik)ve fosfat kaplama işlemi yapılır, devamında kurutma fırınından geçerken kuruyan malzeme toz boyama kabininde boyanarak pişirme fırınına yönlenir. Pişirme fırınından geçerken pişme ve kürlenme süresini tamamlayarak fırından çıkar ve boşaltma istasyonunda fırın konveyöründen alınarak işlem tamamlanmış olur. Tesis sürekli hareket halindedir. 

Konveyör hızı boyanacak olan malzemenin et kalınlığına ve boyuna göre ayarlanır. 

Tünel fırınlarda malzeme bir taraftan girip diğer taraftan çıkar. İsteğe bağlı olarak içten U dönüşlü olarakta imal edilebilir. U dönüşlü fırınlarda malzeme fırının içerisinde U dönüşü yaparak girdiği taraftan tekrar çıkış yapar. U dönüşlü fırınlar genellikle fabrikada yer sıkıntısı olması durumlarında yerden kazanmak için tercih edilir. 

Tam otomatik tünel fırın yüksek kapasiteli işletmeler tarafından tercih edilmektedir. 

SPRAY YIKAMA HATTI

Kusursuz bir elektrostatik toz boya kaplaması yapmak için yapılması gereken en önemli ve ilk işlem boya öncesi yüzey temizliğidir.

Spray yıkama hattı boya öncesi malzeme temizliğini sprey nozulları ile yapan otomatik hatlardır. Bu hatlar otomatik tünel tip toz boya sistemlerinin bir parçasıdır. Boyanacak olan malzemeye göre kullanılacak temizlik ve kaplama kimyasalları belirlenerek bunlara uygun olan yıkama hattı tasarımı yapılır.

Yıkama hatlarında plastik gövde ve kelepçeli, paslanmaz uçlu sprey yıkama nozulları kullanılır. 

Spray yıkama hattı iç kısımları komple paslanmaz sacdan imal edilir. 

Kullanılan kimyasala göre proses zamanı hesaplanarak konveyör hızı ve tank boyları tasarlanır.


Fırınlama Süreleri Tablosu (pdf)
Otomatik Tünel Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını
Otomatik Tünel Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını
Otomatik Tünel Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını
Otomatik Tünel Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını
Otomatik Tünel Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını