Box Kutu Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını

Üstten Palet Konveyörlü Box Kutu Tipi Elektrostatik Toz Boya Pişirme Fırını

Yarı otomatik fırınlardır. Bu toz boya fırınlarında konveyör fırın üzerinde bulunan elektrik panosundan kontrol edilerek hareket ettirilir. Üç istasyon şeklinde çalışır. Yükleme, pişirme, boşaltma. İlk istasyonda yüklenen boyanmış malzemeler ikinci istasyon olan fırın içerisine alınır. Pişme işlemi tamamlandığında üçüncü istasyona çıkarılarak soğuma işleminin ardından boşaltılır. Bu hareket sürekli tekrarlandığından ve boş olan ilk istasyon devamlı yüklenerek seri çalışma sağlanmış olur. 

Sandviç şeklinde üretilen toz boya fırını panelleri yüksek sıcaklığa dayanıklı silikon ile birbirine geçme olarak monte edilmektedir. Fırın sıcaklık kontrolü dijital termostatla yapılmakta olup toz boyanın pişirilme sıcaklığı ve kürlenme süresi istenildiği gibi ayarlanabilmektedir. Hava dağıtım kanalları fırın içinde alt kısımda merkezli olarak konulmuştur. 

Müşteri talebine göre firmamız proje ekibi tarafından özel tasarlanan fırınlar imalat ekibimiz tarafından hassasiyetle üretilip tüm kontrolleri yapılarak kurulum alanına sevk edilmekte ve kurulum sonrası yapılan testler sonucu teslim edilmektedir.

Fırın Konveyörü

Palet şeklinde hareket eden toz boya fırını konveyörü, zincir ve rulmanla yataklanmış taşıyıcı millerden oluşmaktadır. Dış bakla, iç bakla ve burçtan oluşan konveyör zinciri çelik malzemeden üretilmiş ve sertleştirilmiştir. Kopma mukavemeti 5000kg mertebesindedir. Konveyör rayı 65mm NPU demiri ve 50X50 köşebentten oluşup fırına ve taşıyıcı ayaklar vasıtası ile yere sabitlenmiştir. Taşıyıcı miller özel olarak imal edilmiş olup iki noktadan rulmanla yataklanmış ve bu şekilde hareket sırasında sürtünme en aza indirgenmiştir. Konveyör zincirinin gerginliğini sağlayan gergi istasyonu üzerinde bulunan tahrik merkezi, ac redüktör ile kayış kasnak mekanizmasından meydana gelir. Malzeme askılama mil merkezlerinden yapılmaktadır. Mil merkez arası mesafe 500mm ve her bir askı 150kg taşıma kapasitesindedir.

 Arabalı Tip Elektrostatik Toz Boya Pişirme Fırını

Manuel fırınlardır. Bu fırınlarda palet tip konveyör bulunmaz. Alt tabanda yerden sıfır giden teker yolları vardır. Fırın ile birlikte verilen tekerlekli şase bu yollarda ilerler. Şase üzerine kullanıcı ürünlerine uygun askılama aparatları yaparak arabayı oluşturur.

Boyanan parçalar toz boya fırını arabasına askılanarak manuel el ile iteklenerek fırın içerisine alınır. Bu fırınlar standart tek taraftan kapılı olarak imal edilirler. İstek üzerine çift taraf kapılı olarakta üretilmektedir. Ağır malzemelerin boyanmasında ve boyahanede alan sıkıntısı olma durumunda tercih edilen fırın tipidir. Toz boya kabini kullanılamayan malzemeler içinde araba üzerinde boyama yapılmasına olanak sağlar.

Bu fırınlarda hava dağıtım kanalları herzaman alt tabanda olmaz. Bazı durumlarda (fırın iki taraflı çalışacaksa) hava dağıtım kanalı fırının iç üst kısmına monte edilir. 

 

Elektrostatik Toz Boya Fırınları Isıtma Ünitesi, Termoblok, Cehennemlik

Konveyörlü fırınlarda fırının yan kısmına, tek giriş arabalı fırınlarda ise arka kısma monte edilen yanma odalarının içerisinde bulunan çekirdektir.Toz boya Fırınının sıcaklığını 250°C ye çıkartabilecek kapasitededir. Yüksek sıcaklığa dayanıklı AISI paslanmaz çelikten imal edilir. Üzerinde brülör bağlı olan servis kapağı gerekli durumlarda termobloğa ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Fırınlarda kullanılan sirkülasyon fanı 250°C sıcaklıkta çalışmaya uygun tiptedir.


Fırınlama Süreleri Tablosu (pdf)
Box Kutu Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını
Box Kutu Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını
Box Kutu Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını
Box Kutu Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını
Box Kutu Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını
Box Kutu Tip Elektrostatik Toz Boya Fırını